LEAVE YOUR COMMENTS IN OUR FORUM DISCUSSION

We all know the liberal line that is spouted when it is pointed out that it was the Democrats that voted against the 1964 Civil Rights Act. They claim that all those Democrats switched to the Republican Party after 1964. Well I have listed all the Senators who voted against the 1964 Civil Rights Act and there careers. Let’s see what real history says.

BYRD, Harry Flood, (1887 – 1966)

Senate Years of Service: 1933-1965
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=B001208

“was elected chairman of the Democratic State committee in 1922; Governor of Virginia 1926-1930; Democratic National committeeman 1928-1940; was appointed March 4, 1933, and subsequently elected on November 7, 1933, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Claude A. Swanson; reelected in 1934, 1940, 1946, 1952, 1958, and 1964, and served from March 4, 1933, until his resignation November 10, 1965; “


BYRD, Robert Carlyle, (1917 – 2010)

Senate Years of Service: 1959-2010
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=B001210

“elected as a Democrat to the Eighty-third, Eighty-fourth, and Eighty-fifth Congresses (January 3, 1953-January 3, 1959); elected as a Democrat to the United States Senate in 1958 for the term commencing January 3, 1959, and served from January 3, 1959, until his death; reelected in 1964, 1970, 1976, 1982, 1988, 1994, 2000, and again in 2006 for the term ending January 3, 2013;”

Voted Nay on H.R. 7152 CIVIL RIGHTS ACT OF 1964


EASTLAND, James Oliver, (1904 – 1986)

Senate Years of Service: 1941-1941; 1943-1978
Party: Democrat; Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=E000018

appointed on June 30, 1941, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Pat Harrison and served from June 30, 1941, to September 28, 1941; was not a candidate for election to the vacancy; elected as a Democrat to the United States Senate in 1942; reelected in 1948, 1954, 1960, 1966, and again in 1972, and served from January 3, 1943, until his resignation December 27, 1978; was not a candidate for reelection in 1978


ELLENDER, Allen Joseph, (1890 – 1972)

Senate Years of Service: 1937-1972
Party: Democrat

 

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=E000112

elected as a Democrat to the United States Senate in 1936; reelected in 1942, 1948, 1954, 1960, and 1966, and served from January 3, 1937, until his death on July 27, 1972;


ERVIN, Samuel James, Jr., (1896 – 1985)

Senate Years of Service: 1954-1974

 

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=E000211

elected on January 22, 1946, as a Democrat to the Seventy-ninth Congress to fill the vacancy caused by the death of his brother, Joseph W. Ervin, and served from January 22, 1946, to January 3, 1947; was not a candidate for renomination in 1946; resumed the practice of law; associate justice of the North Carolina supreme court 1948-1954; appointed on June 5, 1954, and subsequently elected on November 2, 1954, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Clyde R. Hoey for the term ending January 3, 1957; reelected in 1956, 1962, and again in 1968 and served from June 5, 1954, until his resignation December 31,1974;

 


FULBRIGHT, James William, (1905 – 1995)

Senate Years of Service: 1945-1974
Party: Democrat

 

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=F000401

elected as a Democrat to the Seventy-eighth Congress (January 3, 1943-January 3, 1945); was not a candidate for renomination in 1944; elected as a Democrat to the United States Senate in 1944; reelected in 1950, 1956, 1962, and again in 1968, and served from January 3, 1945, until his resignation December 31, 1974;


GORE, Albert Arnold, (1907 – 1998)

Senate Years of Service: 1953-1971
Party: Democrat

 

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=G000320

elected as a Democrat to the Seventy-sixth Congress in 1938; reelected to the two succeeding Congresses and served from January 3, 1939, until his resignation on December 4, 1944, to enter the United States Army; reelected to the Seventy-ninth and to the three succeeding Congresses (January 3, 1945-January 3, 1953); was not a candidate for reelection but was elected in 1952 to the United States Senate; reelected in 1958 and again in 1964, and served from January 3, 1953, to January 3, 1971; unsuccessful candidate for reelection in 1970;

Also father of Al Gore Vice president of U.S. 1992 – 2000

 


HILL, Joseph Lister, (1894 – 1984)

Senate Years of Service: 1938-1969
Party: Democrat

 

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=H000598

elected on August 14, 1923, as a Democrat to the Sixty-eighth Congress to fill the vacancy caused by the death of John R. Tyson; reelected to the Sixty-ninth and to the six succeeding Congresses and served from August 14, 1923, to January 11, 1938, when he resigned, having been appointed to the United States Senate on January 10, 1938; chairman, Committee on Military Affairs (Seventy-fifth Congress); subsequently elected to the Senate as a Democrat on April 26, 1938, to fill the vacancy caused by the resignation of Dixie Bibb Graves for the term ending January 3, 1939; reelected in 1938, 1944, 1950, 1956, and again in 1962 and served from January 11, 1938, to January 2, 1969; was not a candidate for reelection in 1968;

 


HOLLAND, Spessard Lindsey, (1892 – 1971)

Senate Years of Service: 1946-1971
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=H000720

appointed on September 25, 1946, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Charles O. Andrews for the term ending January 3, 1947; elected for the full term in 1946, reelected in 1952, 1958, and again in 1964 and served from September 25, 1946, to January 3, 1971;

 


JOHNSTON, Olin DeWitt Talmadge, (1896 – 1965)

Senate Years of Service: 1945-1965
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=J000195

unsuccessful Democratic candidate for the United States Senate in 1938 and 1941; elected as a Democrat to the United States Senate in 1944, 1950, 1956, and again in 1962, and served from January 3, 1945, until his death in Columbia, S.C., April 18, 1965

 


JORDAN, Benjamin Everett, (1896 – 1974)

Senate Years of Service: 1958-1973
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=J000267

appointed on April 19, 1958, as a Democrat to the United States Senate, and subsequently elected November 4, 1958, to fill the vacancy caused by the death of W. Kerr Scott in the term ending January 3, 1961; reelected in 1960, and again in 1966 for the term ending January 3, 1973

 


LONG, Russell Billiu, (1918 – 2003)

Senate Years of Service: 1948-1987
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=L000428

elected as a Democrat to the United States Senate on November 2, 1948, to fill the vacancy in the term ending January 3, 1951, caused by the death of John H. Overton and took his seat December 31, 1948; reelected in 1950, 1956, 1962, 1968, 1974, and 1980 and served from December 31, 1948, to January 3, 1987; did not seek reelection in 1986;

 

McCLELLAN, John Little, (1896 – 1977)

Senate Years of Service: 1943-1977
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=M000332

elected as a Democrat to the Seventy-fourth Congress; reelected to the Seventy-fifth Congress (January 3, 1935-January 3, 1939); was not a candidate in 1938 for reelection but was an unsuccessful candidate for election to the United States Senate; resumed the practice of law in Camden, Ark.; elected as a Democrat to the United States Senate in 1942; reelected in 1948, 1954, 1960, 1966 and 1972 and served from January 3, 1943, until his death;

 


ROBERTSON, Absalom Willis, (1887 – 1971)

Senate Years of Service: 1946-1966
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=R000317

elected as a Democrat to the Seventy-third Congress; reelected to the six succeeding Congresses and served from March 4, 1933, until November 5, 1946, when he resigned; was nominated to the Eightieth Congress in 1946 but withdrew, having received the nomination for United States Senator; elected on November 5, 1946, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy in the term ending January 3, 1949, caused by the death of Carter Glass; reelected in 1948, 1954 and 1960 and served from November 6, 1946, until his resignation December 30, 1966; unsuccessful candidate for renomination in 1966

 


RUSSELL, Richard Brevard, Jr., (1897 – 1971)

Senate Years of Service: 1933-1971
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=R000536

elected on November 8, 1932, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of William J. Harris; reelected in 1936, 1942, 1948, 1954, 1960 and 1966 and served from January 12, 1933, until his death;

 


SMATHERS, George Armistead, (1913 – 2007)

Senate Years of Service: 1951-1969
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=S000505

elected as a Democrat to the Eightieth and Eighty-first Congresses (January 3, 1947-January 3, 1951); was not a candidate for renomination in 1950; elected to the United States Senate in 1950; reelected in 1956 and 1962 and served from January 3, 1951, until January 3, 1969; was not a candidate for reelection in 1968;

 


SPARKMAN, John Jackson, (1899 – 1985)

Senate Years of Service: 1946-1979
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=S000701

elected as a Democrat to the Seventy-fifth and to the five succeeding Congresses and served from January 3, 1937, to November 5, 1946, when he resigned; majority whip in 1946; was reelected to the Eightieth Congress on November 5, 1946, and at the same time was elected to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of John H. Bankhead II for the term ending January 3, 1949; following the election resigned from the House of Representatives and began duties in the Senate November 6, 1946; reelected in 1948, 1954, 1960, 1966 and 1972 and served from November 6, 1946, to January 3, 1979; was not a candidate for reelection in 1978


STENNIS, John Cornelius, (1901 – 1995)

Senate Years of Service: 1947-1989
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=S000852

elected as a Democrat to the United States Senate on November 4, 1947, to fill the vacancy caused by the death of Theodore G. Bilbo and served from November 5, 1947, to January 3, 1953; reelected in 1952, 1958, 1964, 1970, 1976 and 1982 for the term ending January 3, 1989; was not a candidate for reelection in 1988;

 


TALMADGE, Herman Eugene, (1913 – 2002)

Senate Years of Service: 1957-1981
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=T000035

elected as a Democrat to the United States Senate in 1956; reelected in 1962, 1968 and 1974 and served from January 3, 1957, to January 3, 1981; unsuccessful candidate for reelection in 1980; denounced by the Senate in 1979 for financial misconduct;

 


WALTERS, Herbert Sanford, (1891 – 1973)

Senate Years of Service: 1963-1964
Party: Democrat

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=W000110

appointed on August 20, 1963, as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Estes Kefauver and served from August 20, 1963, to November 3, 1964

 

Now on to the 7 Republicans that voted against the 1964 Civil Rights acts.

 


COTTON, Norris H., (1900 – 1989)

Senate Years of Service: 1954-1974; 1975-1975
Party: Republican; Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=C000802

elected as a Republican to the Eightieth Congress and to the three succeeding Congresses and served from January 3, 1947, until his resignation November 7, 1954, having been elected to the United States Senate; elected on November 2, 1954, as a Republican to the United States Senate to complete the unexpired term caused by the death of Charles W. Tobey for the term ending January 3, 1957; reelected in 1956, 1962, and again in 1968, and served from November 8, 1954, until his resignation December 31, 1974;

 


GOLDWATER, Barry Morris, (1909 – 1998)

Senate Years of Service: 1953-1965; 1969-1987
Party: Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=G000267

elected as a Republican to the United States Senate in 1952; reelected in 1958, and served from January 3, 1953, to January 3, 1965; did not seek reelection to the Senate in 1964; unsuccessful Republican nominee for President in 1964; elected to the United States Senate in 1968; reelected in 1974 and again in 1980, and served from January 3, 1969, to January 3, 1987; did not seek reelection in 1986

 


HICKENLOOPER, Bourke Blakemore, (1896 – 1971)

Senate Years of Service: 1945-1969
Party: Republican

elected as a Republican to the United States Senate in 1944 for the term commencing January 3, 1945; reelected in 1950, 1956, and 1962 for the term ending January 3, 1969; was not a candidate for reelection in 1968;

 


MECHEM, Edwin Leard, (1912 – 2002)

Senate Years of Service: 1962-1964
Party: Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=M000623

appointed on November 30, 1962, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Dennis Chavez and served until November 3, 1964; was an unsuccessful candidate for election to the vacancy in 1964

 


SIMPSON, Milward Lee, (1897 – 1993)

Senate Years of Service: 1962-1967
Party: Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=S000434

elected in a special election on November 6, 1962, as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of Senator-elect Keith Thomson in the term ending January 3, 1967


THURMOND, James Strom, (1902 – 2003)

Senate Years of Service: 1954-1956; 1956-2003
Party: Democrat; Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=T000254

appointed as a Democrat to the United States Senate to complete the term of Charles E. Daniel, who resigned, and served from December 24, 1954, to January 3, 1955; had been previously elected as a write-in candidate in November 1954 for the term commencing January 3, 1955, and ending January 3, 1961, but due to a promise made to the voters in the 1954 election, he resigned as of April 4, 1956; again elected as a Democrat on November 6, 1956 to fill the vacancy caused by his own resignation and took the oath of office on November 7, 1956; reelected in 1960, 1966, 1972, 1978, 1984, 1990 and 1996 and served from November 7, 1956, to January 3, 2003; was not a candidate for reelection in 2002; changed from the Democratic to the Republican Party on September 16, 1964

As we see, there was one Democrat that went over to Republicans, Strom Thrumond.  He switched to the Republicans  in 1964 because of States Rights issues, which seems to be consistent with his actions. In 1948 he ran for president as a States Rights Democratic Party (Dixiecrat).  It later came out that at the age of 22 fathered a child with Carrie Butler, 16 year old maid who was black. He had paid for her education and given her money throughout his life.  Interesting to note, that there is no record of him being a member or affiliated with the Klu Klux Klan (KKK).

 


TOWER, John Goodwin, (1925 – 1991)

Senate Years of Service: 1961-1985
Party: Republican

http://bioguide.congress.gov/scripts/biodisplay.pl?index=T000322

elected as a Republican to the United States Senate, May 27, 1961, to fill the vacancy caused by the resignation of Lyndon B. Johnson for the term ending January 3, 1967; reelected in 1966, 1972 and 1978 and served from June 15, 1961, to January 3, 1985

 

In conclusion we see that the Liberal line on how all the Democrats that voted against the 1964 Civil Rights acts turned Republican is a complete myth. In fact the Robert Byrd, was member of the KKK in charge of recruiting stayed a Democrat until the end of his career as a senator.

Democrats controlled the Senate in 1964 with 66 members. Republicans had 34 members. Democrats voted 46 for and 20 against. Nearly half voting against the civil rights. Republicans voted 27 for and only 7 against. It is clear where the racism was most prominent.

Next time a liberal spouts this revisionist history myth, ask them why they think a bunch of racists would switch to a pro civil rights party? It makes no sense and defies all logic. Racists, stick with their own kind, and will not hob knob with those whom they disagree with.

Also read how the Democrats where the ones who created all the scarecrow laws here http://realdemocrathistory.wordpress.com/category/kkk/

 Leave a Reply

(required)

(required)

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

   
© 2012 Suffusion theme by Sayontan Sinha

Switch to our mobile site

WordPress SEO fine-tune by Meta SEO Pack from Poradnik Webmastera